Nauka gry na perkusji
POCZĄTKUJĄCY PERKUSISTA
Wiele osób marzy, by nauczyć się grać na perkusji i stać się gwiazdą rocka. Niestety często nie wiedzą, jakie kroki należy przedsięwziąć i co po kolei robić. Zadają sobie również pytanie, czy można uczyć się samemu, czy też bez profesjonalnej opieki nie za wiele się zrobi. Oczywiście można działać na własną rękę - czytając rozmaite poradniki w Internecie, lecz czy przyniesie to takie efekty, jak nauka gry na perkusji z nauczycielem? Może dobrze jest zapisać się do szkoły muzycznej w Warszawie? Co jest konieczne, by zacząć rozwój swojego zainteresowania?
Ułożenie rąk, trzymanie pałek
Istotną rolę w graniu na perkusji odgrywa prawidłowe ułożenie rąk oraz trzymanie pałeczek. Trzeba zwracać baczną uwagę na ten element gry od samego początku. W tym celu najlepiej jest się wybrać właśnie do szkoły muzycznej, która pokieruje uważnie procesem edukacji.
Systematyka nauki gry na perkusji
Tak jak we wszystkim, także i tu liczy się systematyka i cierpliwość. Najważniejsze jest ćwiczenie regularnie. Lepiej jest poświęcić 20 minut na granie codziennie, niż ćwiczyć dwa razy w tygodniu po trzy godziny. Wiadomo, że wszystko zależy od indywidualnych możliwości i czasu.
Zaczynanie od nauki nut na perkusję
Choć nuty na perkusję są stosunkowo łatwe, to jednak bez odpowiedniej pomocy może być ciężko. Tutaj również przydałyby się cenne rady nauczycieli ze szkoły muzycznej.
Praca z werblem lub padem
Nie można zaniedbywać w pierwszym okresie nauki grania jedynie na werblu czy też padzie perkusyjnym, ponieważ nabyta w ten sposób technika bardzo szybko oraz efektywnie przełoży się na grę na całym zestawie perkusyjnym.
Metronom
Jest to sprzęt obowiązkowy. Od samego początku trzeba pamiętać o używaniu metronomu podczas ćwiczeń. To właśnie na perkusiście spoczywa odpowiedzialność utrzymania pulsu i tempa utworu, więc należy zadbać o to, by grać równo od samego początku swojej przygody z perkusją. Oczywiście nie trzeba od razu kupować jakiegoś niezwykle drogiego i nowoczesnego metronomu (bowiem najbardziej zaawansowane mogą kosztować nawet kilkaset złotych, co może przekroczyć fundusze niektórych). Na początku wystarczy w zupełności prosty program na komputer, pobrany w internecie, czy też aplikacja na telefon komórkowy.
Słuchanie różnej muzyki, poznawanie wielu stylów
Słuchanie różnych gatunków muzyki daje bardzo dużo pomysłów na grę i pozwala na kreowanie indywidualnego
Swój własny styl
Niezwykle ważne jest, by pamiętać, żeby znaleźć swój własny, unikalny styl grania. Nikt nie będzie przecież zainteresowany słuchaniem kopii popularnego bębniarza. Czerpanie inspiracji od innych muzyków i granie coverów nie jest złe, lecz warto wpleść w nie coś własnego, interpretować utwór po swojemu. Tylko największe indywidualności mają większą szansę na sukces.
Liczne pytania
Podczas spotkań z doświadczonym nauczycielem ze szkoły muzycznej jest wiele okazji, aby wypytać go o wszelkie niejasności. Początkowe przygody z bębnami stawiają bowiem mnóstwo pytań. Podczas zajęć indywidualnych możliwa jest korekta gry przeprowadzana na bieżąco, co wpływa korzystnie na szybszy rozwój umiejętności gry na instrumencie.
Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie: